Szczecin 70-777, ul. Jasna 1/12
+48 504 130 151
Kategoria: Kompetendium wiedzy - porady
Odsłon: 373

Analiza składu masy ciała – jakie parametry i co one oznaczają ?

zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie

Tkanka tłuszczowa a konkretnie masa tkanki tłuszczowej jest mierzona w kilogramach, a także jako procentowa wartość masy ciała. Poziom tkanki tłuszczowej jest jednym z ważniejszych parametrów mówiących o stanie zdrowia. Tłuszcz w ciele jest niezbędny do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała, amortyzacji stawów i ochrony narządów wewnętrznych. Energię lub kalorie, które potrzebujemy dostarczamy do naszego ciała z jedzenia i picia, które są spalane podczas aktywności fizycznej i przez ogólne funkcje organizmu. Jeśli spalisz tyle samo kalorii, ile przyjmujesz, wszystkie kalorie zostaną zamienione na energię. Ale jeśli spożywasz więcej niż spalasz, nadmiar kalorii jest gromadzony w komórkach tłuszczowych. Jeśli ten zmagazynowany tłuszcz nie zostanie później przekształcony w energię, spowoduje nadmiar tkanki tłuszczowej. Od nadmiaru tłuszczu w organizmie częściej rozwijają się choroby cywilizacyjne takie jak: nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzyca typu II, nawet i niektóre nowotwory. Obniżenie i zachowanie prawidłowego poziomu tłuszczu diametralnie obniża ryzyko wyżej wymienionych stanów chorobowych stąd tak ważne jest jego monitorowanie. Z kolei zbyt małą ilość tkanki tłuszczowej może w późniejszym wieku prowadzić do rozwoju osteoporozy, nieregularnych cykli miesiączkowych i rozwoju niepłodności u kobiet.

zawartość tłuszczu trzewnego (wiscelarnego)

Jest to tłuszcz zlokalizowany głęboko wewnątrz jamy brzusznej , gdzie otacza i chroni kluczowe organy, stąd jego pewna ilość jest niezbędna. Natomiast jego nadmiar ilość zwiększa ryzyko chorób serca, nadciśnienia i cukrzycy typu 2. Zdarza się, że nawet kiedy masa ciała i ilość tkanki tłuszczowej pozostają bez zmian na przełomie kilku lat rozłożenie i lokalizacja tkanki tłuszczowej ulega zmianie i często jej ilość rośnie w tej frakcji.

stopień nawodnienia organizmu

Stopień nawodnienia organizmu to całkowita procentowa zawartość wody znajdująca się w ciele. Woda w organizmie jest niezbędna dla zdrowia – stanowi ona ponad połowę masy ciała. Reguluje temperaturę ciała i pomaga w oczyszczaniu organizmu. Wodę tracimy nieustannie poprzez oddawanie moczu, pocenie się czy oddychanie, dlatego musimy się stale nawadniać. Utrzymanie zdrowego poziomu wody pozwala także, na obniżenie ryzyka niektórych chorób. Poziom wody jest inny dla każdej osoby i może fizjologicznie zmieniać się w ciągu dnia i nocy. Ja zalecam picie co najmniej dwóch litrów płynów dziennie, najlepiej wody lub innych płynów niskokalorycznych. Prawidłowy przedział zawartości wody w organizmie jest inny dla kobiet i mężczyzn i wynosi odpowiednio 45-60% i 50-65%.

wiek metaboliczny

Wiek metaboliczny pokazuje dla jakiego wieku Twój metabolizm jest odpowiedni. Wyliczenie to polega na porównaniu twojej wartości podstawowej przemiany materii z średnią tego parametru w twojej grupie wiekowej. Zależy on od zawartości tkanki tłuszczowej i wskaźnika podstawowej przemiany materii. Jeżeli Twój wiek metaboliczny jest wyższy niż Twój wiek kalendarzowy, to oznacza, że musisz popracować nad PPM. Dodatkowy wysiłek fizyczny pozwoli zwiększyć ilość zdrowej tkanki mięśniowej, co pozytywnie wpłynie na Twój wiek metaboliczny.

poziom podstawowej przemiany materii

Podstawowa przemiana materii, czyli PPM (lub BMR), to ilość energii, którą zużywa Twój organizm, aby utrzymać podstawowe funkcje życiowe takie jak m.in. oddychanie, praca serca, wzrost włosów, kości, skóry. Innymi słowami jest to liczba kalorii niezbędna organizmowi do funkcjonowania w stanie spoczynku (bez aktywności fizycznej). PPM odpowiada za 60-75% całkowitego zużycia energii zdrowej osoby o siedzącym trybie życia i jest on zależny od takich czynników jak wiek, wzrost, skład i masa ciała. Po ukończeniu 20-go roku życia PPM spada o 2-3%, a najczęściej przeciętnie PPM kobiet jest niższe niż mężczyzn (wynika to z innej budowy ciała). Ponadto PPM wzrasta również z wzrostem zawartością tkanki mięśniowej w organizmie. Jeśli wskaźnik podstawowej przemiany materii jest wyższy, oznacza zwiększenie ilości kalorii zużywanych przez organizm i może wpływać na zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej. Niski wskaźnik podstawowej przemiany materii może utrudnić utratę masy ciała a co za tym idzie ogólnej zawartości tkanki tłuszczowej.

zawartość tkanki mięśniowej

Analiza ta ma na celu oszacować ogólną masę mięśni w organizmie, włączając mięśnie szkieletowe i mięśnie gładkie ( czyli te, które budują Twoje serce i znajdują się w układzie pokarmowym). Mięśnie działają jak silnik zużywający energię. Wraz ze wzrostem masy mięśniowej, wzrasta też tempo spalania energii (kalorii). To z kolei przyspiesza podstawową przemianę materii (PPM) i pomaga w zdrowy sposób pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz zmniejszyć masę ciała. W wyniku intensywnych ćwiczeń masa mięśni wzrośnie na tyle, że może również wzrosnąć całkowita masa ciała.

jakość mięśni

Analiza jakości mięśni ocenia ich stan biorąc pod uwagę takie czynniki jak aktywność, wiek i kondycja fizyczna. Ocena jakości mięśni może ulec zachwianiom w przypadku wystąpienia anomalii związanych z zachwianiem równowagi wody w organizmie takich jak przemęczenie organizmu, opuchlizna, odwodnienie, słabe krążenie krwi. typ budowy ciała Ocenia poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej, a następnie przypisuje jeden z dziewięciu typów budowy ciała, które to mogą uleć zmianie w wyniku zmian proporcji zawartości tych dwóch tkanek w organizmie.

masa mineralna kości

Masa kości, czyli masa minerałów kostnych w organizmie nie ulega zmianom w krótkim czasie. Prawidłowo zbilansowany jadłospis w związki mineralne, aktywność fizyczna i rozwój tkanki mięśniowej są nieodłącznymi aspektami silnych i zdrowych kości. Wraz z wiekiem czy jednostkami chorobowymi struktura kostna fizjologicznie ulega zmianom. Osoby , u których występuje osteoporoza czy obniżona gęstość kości wynikająca z podeszłego wieku, ciąży czy leczenia hormonalnego, mogą otrzymać nieprawidłowy pomiar masy kostnej.

BMI

Body mass index – jest to stosunek masy ciała do wzrostu. Pozwala ocenić na ile masa ciała jest prawidłowa.

Powered by: cdx.pl
+48 504 130 151   +48 504 130 151