Szczecin 70-777, ul. Jasna 1/12
+48 504 130 151
Kategoria: Kompetendium wiedzy - porady
Odsłon: 351

Dlaczego badanie krwi jest wskazane?

Badania analityczne krwi są istotne, gdyż dają nam takie informację jak (pisząc w skrócie):

Morfologia krwi – pozwoli ocenić kondycję zdrowotną, postawić wstępną diagnozę, a także dostarczyć informację jakie badania wykonać w następnej kolejności. Przykład: niskie poziomy erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu mogą świadczyć o anemii oraz niedoborach żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12, z kolei zbyt wysokie o odwodnieniu.

Stężenie glukozy we krwi - glikemia na czczo to podstawowe badanie przeprowadzane w celu oceny poziomu cukru we krwi lub idąc dalej pomiar stężenia insuliny i hemoglobiny glikowanej pozwalają potwierdzić insulinooporność czy cukrzycę. Jeśli okaże się, że masz cukrzycę to pamiętaj, że wymagasz nie tylko odpowiedniej diety, ale również stałych wizyt u lekarza diabetologa i odpowiednich leków.

Profil lipidowy , który obejmuje stężenie cholesterolu całkowitego (TC), cholesterolu frakcji HDL, cholesterolu frakcji LDL oraz triglicerydów. Zaburzenia przemiany lipidów są często występującym w populacji polskiej czynnikiem ryzyka choroby sercowo-naczyniowej a tutaj bezwzględnie dieta jest bardzo istotna. Należy w niej zwrócić uwagę na jak najniższą podaż nasyconych kwasów tłuszczowych, tłuszczów trans, cukrów prostych oraz zwiększyć w niej podaż kwasów omega-3.

Profil tarczycowy – bowiem zaburzenia gospodarki hormonalnej są jednym z głównych czynników mających wpływ na odchudzanie, kondycję organizmu i Twoje samopoczucie. Zetem sprawdzenie TSH, czyli tyreotropiny (hormonu regulującego pracę tarczycy) jest tutaj istotne. Przykład: przy zbyt wysokim lub zbyt niskim wynik TSH konieczne będzie określenie poziomu wolnej trójjodotyroniny (fT3) i wolnej tyroksyny (fT4). Co z kolei da nam informację, czy zmagasz się niedoczynnością tarczycy….czytaj - odkładanie tkani tłuszczowej lub odwrotnie – z nadczynnością….czytaj przesadne chudnięcie. Dodatkowo warto wykonać badanie poziomu przeciwciał anty-TPO, których podwyższone stężenie może świadczyć o chorobie Hashimoto. Do najczęstszych objawów tej choroby należy właśnie przybieranie na wadze, zmęczenie, senność, suchość skóry, wypadanie włosów i zaparcia. Jeśli okaże się, że masz problemy z tarczycą to pamiętaj, że wymagasz nie tylko odpowiedniej diety, ale również stałych wizyt u lekarza specjalisty i odpowiednich leków.

Powered by: cdx.pl
+48 504 130 151   +48 504 130 151