Szczecin 70-777, ul. Jasna 1/12
+48 504 130 151
Kategoria: Kompetendium wiedzy - porady
Odsłon: 430

Co jest lepsze: oliwa z oliwek czy olej roślinny ?

 

Oliwa z oliwek i oleje roślinne to jedne z najpopularniejszych olejów roślinnych stosowanych na całym świecie, niby podobne ale posiadają unikalne właściwości. Posiadają istotne różnice takie jak sposób wytwarzania, użyteczność kulinarna, smak i skład odżywczy.

 

Przetwarzanie i smak

Oleje roślinne są pozyskiwane poprzez działanie wielu procesów jak czyszczenie (zazwyczaj chemikaliami) i podgrzewane w celu usunięcia zanieczyszczeń i przedłużenia ich trwałości. Niestety w procesach tych tracimy zarówno smak jak i składniki mineralne. Natomiast minimalnie przetworzona oliwę z oliwek zwłaszcza z pierwszego tłoczenia, posiada neutralny, bogaty smak.

Wartości odżywcze

Stopień przetworzenia, jakim podlega olej, wpływa nie tylko na jego smak, ale także na jego skład odżywczy. Podczas gdy zarówno oliwa z oliwek, jak i olej roślinny zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, oliwa z oliwek zawiera większe ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas oleinowy, kwas linolowy i kwas palmitynowy. Olej roślinny zawiera głównie tłuszcze wielonienasycone omega-6. Stwierdzono, że tłuszcze jednonienasycone mają działanie przeciwzapalne i zdrowotne, podczas gdy tłuszcze wielonienasycone omega-6 mogą być prozapalne i szkodzić zdrowiu serca, jeśli są spożywane w nadmiarze. Warto również zauważyć, że im bardziej olej jest rafinowany, tym mniej mikroelementów i zdrowych związków zachowuje. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia — najmniej przetworzony rodzaj oliwy z oliwek — jest bogata w przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne, takie jak tokoferole, karotenoidy i polifenole. Minimalnie rafinowana oliwa z oliwek zachowuje również niektóre mikroelementy, takie jak witaminy E i K.

Tylko łyżka (około 14 gramów) oliwy z oliwek zawiera następujące składniki odżywcze:

kalorie: 119

tłuszcze nasycone: 14% wszystkich kalorii

tłuszcze jednonienasycone: 73% wszystkich kalorii (głównie kwas oleinowy)

tłuszcze wielonienasycone (PUFA) : 11% wszystkich kalorii

witamina E: 13% dziennego spożycia

witamina K: 7% dziennego spożycia

 

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy , które są związkami, które pomagają zwalczać stany zapalne i choroby przewlekłe. Są to głównie oleocanthal, a także oleuropeina, substancja chroniąca LDL (zły) cholesterol przed utlenianiem. Oliwa posiada również zdolność do zmniejszania stanu zapalnego, wspomagania zdrowia serca i obniżania ciśnienia krwi. Może nawet mieć potencjalne działanie przeciwnowotworowe i chronić zdrowie mózgu Z drugiej strony proces rafinacji stosowany do produkcji oleju roślinnego niszczy mikroelementy, przeciwutleniacze i korzystne związki roślinne, w tym tokoferole, fitosterole, polifenole i koenzym Q.

 

Podobieństwa między oliwą z oliwek a oliwą roślinną

 

Mieszanki oliwy z oliwek i olejów roślinnych mają zwykle podobne punkty dymienia, około 200°C. Temperatura dymienia to temperatura, do której można go podgrzać, zanim tłuszcz zacznie się rozkładać na glicerol i wolne kwasy tłuszczowe. Należy wspomnieć też, że istnieją bardziej przetworzone oliwy z oliwek, które nie zawierają słowa „virgin” lub „extra virgin” na etykiecie, co wskazuje na ich wyższy stopień przetworzenia. Dlatego najłatwiejszym sposobem na upewnienie się, że zdobędziesz bogaty w smak olej z półek, który również zachowuje pewne składniki odżywcze, jest poszukanie tych fraz.

 

Który olej jest zdrowszy?

 

Oliwa z oliwek, zwłaszcza z pierwszego tłoczenia, jest jednym z najmniej przetworzonych olejów spożywczych. Oznacza to, że zachowuje najwięcej przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Istnieje dużo badań klinicznych wskazujących, że przeciwutleniacze i związki polifenolowe zawarte w oliwie z oliwek przynoszą liczne korzyści dla zdrowia serca i układu krwionośnego. Z kolei olej roślinny jest poddawany wielu procesom przetwarzania, aby zneutralizować jego smak i zmieszać kilka rodzajów olejów roślinnych. Oznacza to, że ma minimalną ilość pożytecznych składników odżywczych , pozostawiając tylko puste kalorie.

Zamiana oleju roślinnego na oliwę z oliwek może również korzystnie wpłynąć na zdrowie mózgu. Badania wykazują, że zastąpienie oleju roślinnego oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia poprawia funkcje poznawcze u osób starszych.

Powered by: cdx.pl
+48 504 130 151   +48 504 130 151