Woda jest ważna! 15 powodów dlaczego?
Często słyszy się, że woda jest niezbędna dla twojego zdrowia. Ale dlaczego?
Substancja ta stanowi większość masy ciała i bierze udział w wielu ważnych funkcjach, w tym:
• wypłukiwanie toksyn z organizmu
• regulacja temperatury ciała
• pomagając w funkcjonowaniu mózgu
Większość wody czerpiesz z picia napojów, ale jedzenie ma również niewielki udział w dziennym spożyciu wody. Woda jest ważna dla prawie każdej części twojego ciała. Osiągnięcie zalecanego dziennego spożycia nie tylko pomoże ci utrzymać obecny stan samopoczucia, ale może nawet poprawić ogólny stan zdrowia.
Aby uzmysłowić Tobie istotną rolę wody przedstawiam jej najważniejsze funkcje:
1. Pomaga tworzyć ślinę
Woda jest głównym składnikiem śliny. Ślina zawiera również niewielkie ilości elektrolitów, śluzu i enzymów. Jest niezbędna do rozkładania pokarmów stałych i utrzymywania zdrowych ust. Organizm ludzki na ogół wytwarza wystarczającą ilość śliny przy regularnym przyjmowaniu płynów, aczkolwiek produkcja śliny może się zmniejszyć w wyniku wieku lub niektórych leków lub terapii.
2. Reguluje temperaturę ciała
Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia ma kluczowe znaczenie dla utrzymania temperatury ciała. Organizm traci wodę poprzez pot podczas aktywności fizycznej i w gorącym otoczeniu. Pot chłodzi ciało, ale temperatura ciała wzrośnie, jeśli nie uzupełnimy utraconej wody. Dzieje się tak, ponieważ ciało traci elektrolity i osocze, gdy jest odwodnione. Jeśli pocisz się bardziej niż zwykle, upewnij się, że pijesz dużo wody , aby uniknąć odwodnienia.
3. Chroni tkanki, rdzeń kręgowy i stawy
Spożycie wody pomaga w dbaniu o dobrą kondycję stawów, rdzenia kręgowego i tkanek.
4. Pomaga wydalać odpady poprzez pocenie się, oddawanie moczu i defekację.
Woda niezbędna jest to procesów takich jak pocenie się, oddawanie moczu i normalizacja wypróżnień. Pot reguluje temperaturę ciała podczas ćwiczeń lub w wysokich temperaturach. Potrzebujesz wody, aby uzupełnić utracony płyn z potu. Potrzebujesz również wystarczającej ilości wody w swoim organizmie, aby zoptymalizować częstotliwość wypróżnień i uniknąć zaparć. Odpowiednie spożycie wody pomaga dodatkowo nerkom pracować wydajniej i zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych, a dodatkowo ułatwia ich pracę.
5. Pomaga zmaksymalizować wydajność fizyczną
Picie dużej ilości wody podczas aktywności fizycznej jest niezbędne. Sportowcy mogą się pocić w ilości nawet 6-10 % masy ciała podczas aktywności fizycznej. Nawodnienie wpływa również na siłę, moc i wytrzymałość. Odwodnienie może się nasilać w treningu wytrzymałościowym lub sportach o wysokiej intensywności, takich jak koszykówka. Negatywne skutki ćwiczeń w upale bez wystarczającej ilości wody mogą obejmować poważne schorzenia, takie jak obniżone ciśnienie krwi i hipertermia. Ekstremalne odwodnienie może powodować drgawki, a nawet śmierć.
6. Pomaga zapobiegać zaparciom
Spożycie błonnika nie jest jedynym sposobem zapobiegania zaparciom . Ważne jest również, aby utrzymać odpowiednie spożycie wody, aby wypróżnienia zawierały wystarczającą ilość wody. Jeśli nie spożywasz wystarczającej ilości wody, magnezu i błonnika, możesz częściej doświadczać zaparć.
7. Wspomaga trawienie
W przeciwieństwie do tego, co niektórzy uważają, eksperci potwierdzają , że picie wody przed, w trakcie i po posiłku pomoże Twojemu organizmowi łatwiej rozłożyć jedzenie, które spożywasz. Pomoże to w efektywniejszym trawieniu pokarmów i maksymalnym wykorzystaniu składników odżywczych.
8. Pomaga w wchłanianiu składników odżywczych
Oprócz udziału w rozpadzie pokarmu, woda pomaga również rozpuszczać witaminy, minerały i inne składniki odżywcze z pożywienia. Następnie pełniąc funkcję rozpuszczalnika dostarcza te składniki po całym organizmie.
9. Pomaga schudnąć
Badania wykazały zależność pomiędzy utratą tkanki tłuszczowej i masy ciała z wodą pitną. Picie większej ilości wody podczas diety i ćwiczeń fizycznych optymalizuje metabolizm, działanie enzymów trawiennych i wypłukiwanie toksyn z rozpadu tkanki tłuszczowej.
10. Poprawia krążenie tlenu we krwi
Woda przenosi cenne składniki odżywcze i tlen do całego organizmu (lekki skrót), wpływa na gęstość osocza i jego optymalny skład.
11. Pomaga zwalczyć chorobę
Picie wystarczającej ilości wody może pomóc w zapobieganiu niektórym dolegliwością czy chorobą jak: zaparcia, kamienie nerkowe, astma wysiłkowa, zakażenie dróg moczowych, nadciśnienie. Woda pomaga również przyswajać ważne witaminy, minerały i składniki odżywcze z pożywienia, co zwiększa szanse na zachowanie zdrowia.
12. Pomaga zwiększyć energię
Picie wody może aktywować Twój metabolizm, a to z kolei wiąże się z pozytywnym wpływem na poziom energii i samopoczucia. Jedno z badań wykazało, że picie 500 mililitrów wody zwiększyło tempo metabolizmu o 30 procent zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Efekty te trwały ponad godzinę (Water-Induced Thermogenesis; Michael Boschmann, Jochen Steiniger, Uta Hille, Jens Tank, Frauke Adams, Arya M. Sharma, Susanne Klaus, Friedrich C. Luft, Jens Jordan; The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Volume 88, Issue 12, 1 December 2003, Pages 6015–6019, https://doi.org/10.1210/jc.2003-030780).
13. Wspomaga funkcje poznawcze
Właściwe nawodnienie jest kluczem do pozostania w doskonałej kondycji psychicznej poznawczej, bowiem nie picie wystarczającej ilości wody może negatywnie wpłynąć na koncentrację, czujność i pamięć krótkotrwałą.
14. Pomaga poprawić nastrój
Brak wystarczającej ilości wody może również wpłynąć na nastrój. Odwodnienie może powodować zmęczenie i dezorientację, a także niepokój.
15. Pomaga zachować jakość skóry
Odpowiednie spożycie wody pomoże utrzymać nawilżenie skóry, jej regenerację a także może promować produkcję kolagenu.
Ile wody należy wypijać?
Każdy z nas jest inny jest inny, posiadamy różną budowę, tryb pracy, sposób odżywiania, płeć, wiek, masa ciała, temperatura otoczenia, aktywność fizyczna – to tylko niektóre czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę, ustalając dzienne zapotrzebowanie na wodę.
Przyjmuje się, iż osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 40kg, średnio na 1kg masy ciała powinny wypijać 30-35ml wody (tej zawartej w napojach jak i tej w pokarmach).
Naturalnie większe zapotrzebowanie będzie miała kobieta w ciąży czy kulturysta.
Oto kilka pomysłów, w jaki sposób możesz mieć pewność, że pijesz wystarczająco dużo:
• Noś ze sobą butelkę wody, gdziekolwiek jesteś. W ten sposób możesz pić zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba
• Śledź swoje spożycie. Staraj się przyjmować optymalne ilości każdego dnia
• Postaraj się zbliżyć się do połowy zalecanego spożycia do południa. Proponuje skończyć napajanie organizmu 1-2 godziny przed snem
• Zacznij dzień od wypicia 1-2 szklanek wody na czczo!